Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

7 HEBRAJSKICH SŁÓW UWIELBIENIA

1. YADAH – chwalenie, dziękowanie, dziękczynienie, ciskać (rzucać), oddawanie Bogu czci w emocjach, wyrzucać ręce w górę, podziwiać, wielbić z dziękczynieniem z wyciągniętymi rękami – uwielbienie wynika z pragnienia serca, chcesz wznieść ręce by chwalić Boga z całych sił – ciało, dusza i twój duch są zaangażowane

Namiary w Biblii:

1 Mojż 29:35 – Lea po urodzeniu syna podniosła ręce, aby oddać chwałę Bogu i nadała dziecku imię Juda (uwielbienie).

Ps 7:17-18, Ps 18:49-50

Dodatkowe informacje:

Rdzeń tego słowa to YADA – bycie w intymnej relacji z drugą osobą, albo z Bogiem, wiedza nabyta za pomocą zmysłów.

2. TOWDAH – oznacza uwielbienie bez względu na okoliczności, rozpoczyna proces przełomu w osobie uwielbiającej. Podniesienie rąk jest symbolem poddania się Bogu. (tłumaczenie: czcić, wyznawać, odprawiać liturgię, wznosić ręce, adorować, akceptować, przyznawać się, deklarować, składać dziękczynienie, śpiewać hymn dziękczynienia. Znaczy wielbić Boga bez emocji, w akcie woli; dziękować Mu za to co mamy i czego jeszcze nie mamy, ale czego oczekujemy.

Namiary w Biblii:

Ps 100, Ps 50:23, Jer 17:26, Ps 56:13

 

3. HALLAL – szczycić się, chlubić się, zachowywać się niemądrze, być w dzikim uniesieniu, być sławnym, wszystkie te formy uwielbienia wyrażane są w pełni radości, być czystym, świecić Bożą światłością, szczycić się Bogiem, pokazywać, zachwycać się, świętować, być krzykliwym, entuzjastycznym, zachowywać się hałaśliwie, szaleć. Od hallal pohodzą słowa: Halleluja i Tehillah.

Namiary w Biblii:

Ps 149:1, Jer 31:7, Ps 69:31, Ps 22:23-26, Ps 44:9.

Jest to ten rodzaj uwielbienia, który spotyka się z największą ilością protestów i obiekcji.

4. BARAK – klękać, wyrażać ruchem, używać rąk, zginać kolana, błogosławić Boga w akcie adoracji, świadome i trwałe czynienie miejsca Bogu i jego obecności. Często tłumaczone jako: “błogosławić” albo pokłonić się w zupełnym uwielbieniu. Nie błagać, ale oddać pokłon, nie oczekując niczego w zamian.

Namiary w Biblii:

Sdz 5:3, Ps 103:1, Ps 72,15

 

5. SHABACH – zachwalać, głośne wyrazy adoracji, zwracać się z podniesionym głosem, głośna adoracja, wykrzykiwać z mocą, triumfować, wydawać okrzyki z podziwu i chwały (nie wstydząc się), krzyczeć tak głośno, żeby usłyszało kolejne pokolenie.

Namiary w Biblii:

Ps 145:5, Ps 117:1, Iz 12:6, Ps 89:16

 

6. ZAMAR – dotykać palcami strun instrumentu, pociągać za struny w ramach świętowania, wyśpiewać chwałę na swoim instrumencie.

Namiary w Biblii:

Ps 33:2, 2 Sam 22:50, Ps 71:22, Ps 147:7 . Choć występuje tu słowo „śpiewać” w oryginale jest ZAMAR.

ZAMAR było tym uwielbieniem, które Dawid wykonywał grając dla Saula, aby uwolnić go od dręczącego ducha.

 

7. TeHILLAH – wysławianie albo hymn uwielbienia. Jest to najczęściej używane w Starym Testamencie określenie uwielbienia, wyśpiewywać hallal Bogu, śpiewać nową pieśń – spontaniczny hymn pochwalny, gloryfikowanie Boga przez pieśń.

To twoja pieśń. Tylko ty potrafisz ją zaśpiewać. Pieśń wydobyta z twojego wnętrza, zaśpiewana z zachwytem. Przeżywanie Bożej obecności. Gdy uwielbiamy tehillah Bóg przychodzi i wypełnia świątynię.

Namiary w Biblii:

Ps 22:4, Ps 22:26, Ps 66:2, Ps 146:1, 5 Mojż 10:21.

Paweł wyśpiewywał ten rodzaj uwielbienia, kiedy był zakuty w więzieniu. Bóg zamieszkał w tej chwale i łańcuchy opadły, drzwi więzienia się otworzyły.

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com