logo

ZBÓR KOŚCIOŁA ZIELONOŚWIĄTKOWEGO
w Tarnowskich Górach

EDUKACJA BIBLIJNA

IMGP1505

SPOTKANIE Z EDUKACJĄ BIBLIJNĄ

EB 20150418 1

Całą sobotę 18 kwietnia 2015 roku mieliśmy możliwość spędzenia na intensywnym szkoleniu dedykowanym dla pracujących z dziećmi i młodzieżą. Spotkanie poprowadziło małżeństwo Nela i Zbigniew Kłapa, pracownicy Biblijnego Stowarzyszenia Misyjnego - Edukacji Biblijnej z Ustronia, którzy od 30 lat są zaangażowani w służbę szkolenia katechetów i nauczycieli szkółek niedzielnych. W sumie z zaproszenia na szkolenie i popołudniowego spotkania dla rodziców skorzystało 25 osób.

EB 20150418 2Spotkanie rozpoczął Diakon Zboru, brat Józef Pająk, który na podstawie Przypowieści Salomona 25,13.14 przyrównał Słowo Boże do miodu: Synu mój, jedz miód, bo jest dobry, słodki jest plaster miodu dla twojego podniebienia; tym też jest wiedza i mądrość dla twojej duszy! Jeżeli ją znajdziesz, masz jeszcze przyszłosć, a nadzieja twoja nie rozwieje się. Ta myśl przewijała się później wielokrotnie podczas spotkania. EB 20150418 4

Podczas pierwszego bloku zajęć Metody ożywiające przekaz brat Zbyszek pokazywał nam co robić, by nasze nauczanie trafiło do słuchacza, a nie w.. słuchacza. Podawał wiele przykładów efektownego przekazu, by nauczanie było efektywne, zwracając uwagę, że liczy się i treść przekazu, jak i jego forma. Zajęcia warsztatowe pokazały nam, że tak naprwdę w każdym z nas drzemią ogromne możliwości, musimy je tylko uruchomić.

EB 20150418 5

EB 20150418 6EB 20150418 7EB 20150418 8

 

 

 

 

EB 20150418 3Cały drugi blok Zasady nauczania siostra Nela poświęciła na zebranie i podsumowanie naszej wiedzy z pierwszego stopnia szkolenia prowadzonego przez MED w 2013 roku dzięki ciekawej analizie podstawowych zasad nauczania. Sporo czasu przeznaczyła, by uczestnicy szkolenia zrozumieli, jak istotne jest, by nauczyciel rozumiał zasady nauczania, nim zacznie nauczać, przygotuje zajęcia, przeprowadzi je i nie pozostawi uczniów samych, gdy ich czas dobiegnie końca.

Niezwykle cieszymy się, że niektórzy z rodziców dzieci objętych nauczaniem katechetycznym Zboru skorzystali z naszego zaproszenia i przybyli na ostatni blok zajęć Odpowiedzialne Rodzicielstwo poprowadzony przez brata Zbyszka. Na podstawie Psalmu 127 w bardzo obrazowy sposób mogliśmy usłyszeć i zobaczyć dlaczego dzieci są jak strzały w ręku wojownika. Wielu z nas, rodziców, zmaga się z wątpliwościami jak w dzisiejszych czasach wychowywać dzieci odpowiedzialnie, z troską i zdrowym rozsądkiem według niezmiennych biblijnych wzorców. Szkoda, że zabrakło czasu na omówienie wszystkich ważnych aspektów odpowiedzialnego rodzicielstwa. mamy nadzieję, że uda nam się kontynuowac temat podczas kolejnego szkolenia w dniach 26 i 27 września br.

EB 20150418 11

 EB 20150418 9EB 20150418 10

 

 

 

 

 

EB 20150418 15Dla mnie to szkolenie było motywujące, budujące i poszerzyło moją wiedzę. Dowiadywałam się na nim wielu ciekawych informacji na temat służby wśród dzieci. Mogłam także rozwinąć swoje umiejętności uzyskane już wcześniej, a które na pewno wykorzystuję w pracy z dziećmi :) Na kolejnym szkoleniu chciałabym usłyszeć coś o motywowaniu dzieci do czytania Słowa Bożego. Czuję się też zachęcona przez małżeństwo Nelę i Zbyszka do tego, aby jeszcze sumienniej przykładać się do pracy i polegać jeszcze bardziej na Bogu i Duchu Świętym. Dziękuję Panu naszemu za Was, kochane braterstwo :) Jesteście cudownymi, twórczymi, zorganizowanymi, a przede wszystkim skromnymi i pokornymi ludźmi, a to cechy prawdziwego chrześcijanina :) Niech Bóg obficie Wam błogosławi, przydaje mądrości, a Duch Święty upodobnia Wasze myśli do myśli Chrystusowych i niech będzie z Wami w chwilach kiedy Go najbardziej potrzebujecie. Jeżeli chodzi o panel dla rodziców, to był on pomocny. Zamierzam posłużyć się cennymi wskazówkami w codziennym życiu :) Iza, uczestnik szkolenia i spotkania dla rodziców.

EB 20150418 13Jestem bardzo wdzięczna Bogu oraz braterstwu Kłapów za dobry czas, który mieliśmy w czasie szkolenia dla nauczycieli oraz za cenny wykład dla rodziców. Praktycznie zawsze  staram się brać udział w tego typu przedsięwzięciach organizowanych w naszym Zborze i za każdym razem odnajduję w nich zachętę, ale i napomnienie, nową wiedzę z możliwościami jej zastosowania oraz mobilizację, aby jeszcze więcej i lepiej dawać z siebie innym ku Bożej chwale. Tym razem, to uczenie się od Neli i Zbyszka oraz czerpanie z ich doświadczenia, było bardzo przyjemne i tak ciekawe, że cała sobota bardzo szybko przeleciała, aż nie chciało mi się iść do domu i pożegnać ze wszystkimi uczestnikami, a szczególnie z naszymi Gośćmi. Przyznam, że pierwszy raz mieliśmy okazję brać udział w szkoleniu prowadzonym przez małżeństwo. Zachwycił mnie styl ich usługiwania, jak wzajemnie się uzupełniali, okazywali sobie ciepło i szacunek oraz wzajemnie wspierali dzieląc się przygotowanym przesłaniem. Ich pełna zaangażowania postawa, entuzjazm i szczypta dobrego humoru czyniły opowiadane historie z życia bardzo realnymi i bliskimi słuchaczom, a wiedza była serwowana w bardzo przystępny i prosty sposób. Myślę, że każdy z uczestników został cudownie ubogacony tym czasem i że do każdego trafiło coś osobiście. Dlatego też zachęcam, aby nie żałować swojego czasu i sił na tego typu spotkania – są wspaniałą inwestycją w nasze życie, w życie naszych dzieci oraz w rozwój Kościoła! Dorota, uczestnik szkolenia i spotkania dla rodziców

EB 20150418 14Jeśli o mnie chodzi, to spotkanie bardzo mi się podobało. Przyznam, że tak jakoś ostatnio niechętnie już myślałam o szkoleniach. Miałam też mały dylemat bo akurat 18 kwietnia na uczelni była konferencja, ale gdy powiedziałam o tym Pawłowi, to odpowiedział mi: "Chyba wiesz co wybrać". I miał rację. Może nie powinno się oceniać osób, ale państwo Nela i Zbyszek zbudowali mnie swoją postawą – widziałam w nich pełne zaangażowanie i prawdziwe powołanie do tej służby. Warsztaty prowadzili w sposób niezwykle ciekawy, tak że bardzo miło się ich słuchało. Forma zajęć jak dla mnie odpowiednia. Zdaję sobie sprawę, że było mało czasu, ale zajęć warsztatowych mogło by być więcej. Tematyka została dobrze dobrana, poznałam też trochę nowych pieśni i nowych pomysłów na nauczanie wersetu biblijnego. Jeszcze dodam, że mimo, iż było to przypomnienie z poprzednich warsztatów, to jednak dotknęło mnie i uświadomiło mi, jak jeszcze mało przygotowuję się do przedstawienia historii biblijnej dzieciom. Zostałam zmotywowana do głębszego studiowania Biblii i lepszego przygotowywania się do zajęć. Ewelina, uczestnik szkolenia. 

EB 20150418 12W Zborze w Tarnowskich Górach byliśmy pierwszy raz i od razu poczuliśmy się, jak wśród swoich. Grupa uczestników warsztatów dla nauczycieli, jakie prowadziliśmy 18 kwietnia, ujęła nas swoją postawą. Czym nas ujęła? Rozumieniem ważności Słowa Bożego w kształtowaniu dzieci, zaangażowaniem w służbę całych rodzin, udziałem mężczyzn (niestety rzadko spotykamy ich służbie wśród dzieci), zaangażowaniem na zajęciach i doskonałą organizacją. Ci wspaniali nauczyciele serdecznie nas przyjęli i stworzyli miłą atmosferę. Na uznanie zasługuje fakt, że choć wykazują się dużą wiedzą i doświadczeniem w służbie, chcą dalej się dokształcać. To niezwykle cenna postawa! Cieszyła nas także obecność młodych osób. Zobaczyliśmy, jak wielkie serce dla Pana mają liderzy służby, Krzysztof i Żaneta. Widać tego owoce. Wierzymy, że cała drużyna nauczycieli będzie miała duży wpływ na życie Zboru, gdyż to, co i jak sieją w młode pokolenie ma wielką wartość. Zbigniew i Nela Kłapa, pracownicy BSM – EB.